نرم افزار Microsoft Visio یک نرم افزار حرفه ای برای ترسیم انواع اشکال عمومی، معماری و مهندسی است که توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است.. نرم افزار ویزیو از اینترفیس مشابهی مانند دیگر نرم افزارهای سری آفیس بهره می برد که ترسیم حرفه ای با رابط کاربری آسان را فراهم کرده است.

نرم افزار Microsoft Visio  را می توان به عنوان ابزاری پیشرفته جهت رسم چارت های سازمانی، و نمودارهای فعالیت های کاری دانست.

مایکروسافت ویزیو قالب های حرفه ای و مدرن و همچنین اشکال و آبجکت های پر کاربرد را مطابق با استانداردهای جهانی و به صورت از پیش طراحی شده در اختیار شما قرار میدهد. این نرم افزار به شما کمک میکند تا به آسانی رسم نمودارهای سازمانی پیچیده خود را آغاز کنید و سپس به راحتی بین نمودار رسم شده و پایگاه داده (مانند اکسل) ارتباط برقرار کنید.

بوسیله Visio میتوانید به طراحی دیاگرام های شبکه، فلوچارت های اداری و سازمانی، چارت اطلاعاتی، تقویم و… بپردازید.

در حوزه مدیریت فرایندهای کسب و کار (BPM) نرم‌افزارهای گوناگونی جهت طراحی ، تحلیل و مدلسازی فرایندها وجود دارد. بدون شک بدون استفاده از نرم‌افزارها ، طراحی و پیاده‌سازی مدیریت فرایندهای سازمان دچار اشتباه، دوباره‌کاری و خطای انسانی خواهد شد. به ابزارهای تجزیه و تحلیل فرایند اصطلاحا Case-Tools می‌گویند. لازم بذکر است که این ابزارها برای پیاده‌سازی BPM بکار نمی‌روند. یکی از قدرتمندترین ابزارها در حوزه طراحی و تحلیل فرایندها، نرم‌افزار ویژوال پاردایم است.

از بارزترین ویژگی‌های ویژوال پارادایم که سبب کاربردی بودن آن برای BPM گشته؛ پشتیبانی از نمادهای مدلسازی BPMN 2، دیاگرام‌های جریان داده (DFD)، چارت‌های سازمانی و بسیاری از نمودارهای دیگر می‌باشد.

مهمترین وجه تمایز این نرم‌افزار مدل‌ساز با موارد مشابه خود و شاید دلیل محبوبیت آن، امکانات کامل و جامع آن برای تحلیل فرایندهاست. این نرم‌افزار دارای ابزارهای تحلیلی مناسبی مانند : ماتریس‌های تحلیلی Crud و RACI، شبیه‌سازی دیاگرام فرایند کسب و کار، تولید گزارشات تحلیلی و… است. همچنین با استفاده از این ابزار می‌توانید به انیمیشن کردن نمودارهای فرایند کسب و کار پرداخته و آنها را بصورت پروژه در وب سایت منتشر کنید. (امکان تهیه مستندات و گزارش با فرمت HTML)

همچنین با استفاده از نرم‌افزار قدرتمند Visual Paradigm میتوان ۱۳ نمودار UML را رسم کرد. دیاگرام‌هایی نظیر: نمودار کلاس، نمودار موارد کاربری، نمودار توالی، نمودار ارتباطات، نمودار مولفه، نمودار استقرار، نمودار فعالیت، نمودار بسته (package diagram)، نمودار وضعیت ماشین (state machine)، نمودار شی، نمودار ساختار مرکب (composite structure diagram)، نمودار زمان‌بندی (Timing diagram)، نمودار Interaction overview.

از ویژوال پارادایم میتوانید در پروژه‌های مختلف مدیریت فرایندها با دیدگاه‌های گوناگون استفاده کنید. دیدگاه‌هایی مانند: دیدگاه سازمانی، دیدگاه داده‌ها، دیدگاه کارکردی، دیدگاه محصولی و دیدگاه کنترلی.

زنبیل خرید