مشاوره و استقرار نظام آراستگی محیط کار 5S

 بی شک دستیابی به تولید بیشتر و محصول باکیفیت‌ برتر جزو الفبای کار در محیط‌های صنعتی و تولیدی می باشد، اما اجرای کار بهتر و یا دستیابی به فرایندی که در آن کالا یا محصولات به‌صورت کیفی تولید شوند، به‌تنهایی آسان نیست. کارشناسان و متخصصان بررسی‌کننده فضاهای تولیدی، پیوسته به این نکته تاکید دارند که پاکیزگی محیط کار، نظم و ترتیب در قراردادن وسایل و تجهیزات، دسترسی آسان به ابزار و جلوگیری از درهم‌ ریختگی محیط پیرامون از عوامل بسیار موثر در رشد کیفی و کمی فرایند تولید و یا به عکس، از عامل بازدارندگی آن است. اگر در محیط کار تنها تکنولوژی های نو استقرار یابد اما تفکر کایزنی (بهبود مستمر) در مدیران و کارکنان وجود نداشته باشد، سازمان موفق به تولید محصولات با کیفیت نخواهند شد و تنها مهندسی کاتالوگی در فرایند کار جاری شده است.

 اجرای فعالیت‌های5S  در اصل جنبشی است که به ایجاد محیط کاری سازمان یافته، مرتب، پاکیزه، استاندارد شده و با انضباط منجر می‌گردد. 5S تلاشی است که باید در تمامی بخشهای یک سازمان و با مشارکت همه افراد آن تحقق یابد. سازمان ها برای رسیدن به نظم و انظباط نیازمند استقرار نظام آراستگی محیط کار می باشند .

پیشنهاد ما به سازمان ها انتخاب خدمات مشاوره و استقرار نظام آراستگی محیط کار و بهره گیری از توان و تخصص متخصصان شرکت دانش نصر پویا می باشد .

بکارگیری این پنج S در تمامی سطح سازمان می تواند نتایج چشمگیر به همراه داشته باشد که از آن جمله می توان به پیشگیری از حوادث ، کاهش میزان وقفه کار ، افزایش رضایت شغلی و انگیزش کارکنان ، افزایش رضایت مراجعین و تکریم ارباب رجوع و ایجاد جوی سالم تر در محیط کار اشاره نمود .

 اصول5S  بر پیشگیری استوار بوده و استاندارد نمودن و نگهداری و فرهنگ سازی آراستگی محیط کار از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد . اجرای5S  بر عهده کلیه پرسنل سازمان از بالاترین سطوح تا پائین ترین سطوح می باشد و مستلزم یک کارگروهی و تبدیل آن به یک رفتار و فرهنگ سازمانی می باشد .برخی5S  را به خانه داری محل کار تعبیر می کنند که با توجه به فرهنگ غنی ما ایرانیان در خصوص اجرا و استقرار5S  را در سازمانها تسهیل می نماید.

بطور کلی مراحل استقرار نظام آراستگی5S  به شرح ذیل می باشد:

مرحله اول :شناخت

 • شناخت وضع موجود سازمان بر اساس سیستم5S وتعیین مغایرتها و عدم تطابقهای احتمالی و برآورد امکانات نرم افزاری و سخت افزاری مورد نیاز
 • مستند نمودن وضعیت موجود از طریق تهیه فیلم و عکس
 • تهیه گزارش شناخت و ارائه گزارش .

مرحله دوم :آموزش و طراحی سیستم

 • تعیین کمیته راهبری و کمیته اجرایی5S
 • آموزش کلیه پرسنل سازمان درخصوص آشنائی و مستند سازی5S با توجه به پستهای سازمانی افراد سازمان
 • همکاری و مشارکت با کمیته راهبری و اجرایی در زمینه طراحی و برنامه ریزی اجرا‎‎،تهیه روشهای اجرایی ( ساماندهی ، نظم و ترتیب ، پاکیزه سازی ) و چک لیستهای مورد نیاز
 • همکاری و مشارکت با کمیته راهبری و اجرایی در زمینه تهیه دستورالعمل های مورد نیاز

مرحله سوم : استقرار و ممیزی

 • ارائه آموزش و همکاری در پیاده سازی مراحل5S درکلیه واحدهای سازمان
 • بازنگری و تکمیل دستورالعملها و رویه های مربوط به 5S
 • انجام ممیزی5S در کل سازمان و تهیه فیلم وعکس از وضعیت تغییر یافته
 • تهیه گزارش مقایسه ای
 • همکاری در رفع عدم انطباقهای مشاهده شده در ممیزی
 • برنامه ریزی وارائه آموزش های مختلف جهت فرهنگ سازی و نظارت پیگیری آن
 • انجام ممیزی نهایی5S و تهیه گزارش تصویری از وضعیت نهائی

تهیه و ارائه گزارش نهائی و تطبیق شرائط نهایی با وضعیت اولیه

پیاده سازی و استقرار سیستم خانه داری و پاکیزه گی محیط کار(5S) با توجه به توضیحات ارایه شده مزایای زیادی را برای سازمان به همراه دارد، در همین راستا شرکت کیفیت پژوهان آریا همکاری با شرکت ها و سازمان های تولیدی صنعتی به منظور اجرای این سیستم، جزء رسالت سازمانی خود دانسته و با در اختیار داشتن کارشناسان خبره، آمادگی خود را جهت همکاری در این زمینه تا دستیابی به بهره وری لازم اعلام می نماید.جهت برقراری ارتباط با کارشناسان ما اینجا کلیک نمایید.

زنبیل خرید